Zalety Bluetooth

Technologie XXI wieku coraz bardziej nakierowane są polepszenie możliwości przesyłania informacji. Z dnia na dzień polepszane są wydajności urządzeń służących do gromadzenia, przetwarzania oraz wysyłania informacji. Wymyślane są także technologie pozwalające na wysyłanie informacji na dalsze odległości. Jedną z takich nowinek jest technologia bluetooth. Początki tego rozwiązania technicznego datuje się na 1994 rok, kiedy to pięć wielkich koncernów składzie IBM, Ericsson, Nokia, Intel oraz Toshiba zawiązały współpracę w celu stworzenia technologii, która umożliwiła by porozumiewanie się urządzeń elektronicznych pomiędzy sobą bez użycia do tego kabla.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Głównym celem owej korporacyjne współpracy było stworzenie technologii, która pobierała by bardzo mało prądu oraz wydzielała małą ilość promieniowania. Prace pomimo, że prowadzone pierwotnie w celu wykorzystania owej możliwości w telefonach komórkowych, bardzo szybko zmieniły tor na stworzenie bezprzewodowej sieci LAN. W 1999 roku ujawniono dokumentację dotyczącą nowej technologii, która powoli zaczęła być wprowadzana w życie. Dzisiaj bardzo ciężko było by sobie wyobrazić funkcjonowanie bez tego typu pomocy. Duża ilość kabli jest utrapieniem każdego z nas, w dodatku kiedy musimy skonfigurować wiele urządzeń w jednej firmie. Dlatego też technologia bluetooth tak szybko zdobyła uznanie i rozprzestrzeniła się wśród użytkowników i producentów urządzeń elektrycznych.

Dzisiaj możemy spotkać się z nią zarówno w telefonach komórkowych, które mogą przesyłać pomiędzy sobą dane za pośrednictwem tej technologii oraz komunikować się z urządzeniami takimi jak telewizory czy komputery w celu przesłania im danych. Dodatkowo wiele urządzeń peryferyjnych komputera zaczęło ją przyjmować jako swoisty standard. Jest on obecnie używany zarówno drukarkach, skanerach, klawiaturach jak i myszkach bezprzewodowych, których bogate okablowanie nie jednokrotnie przyprawiało nas o bóle głowy. W trakcie rozwoju owego rozwiązania zwiększał się także jego zasięg, który obecnie wynosi nawet około 100m, co pozwala z powodzeniem używać tej technologii w dużych biurach. Zwiększała się także przepustowość danych od kilku kilobajtów na sekundę do obecnie paru kilkudziesięciu megabajtów, co jest ogromnym skokiem technologicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *